| Sign In | Join Free | My uabig.com |
|
Brand Name : JWS
Model Number : JWS-X10, Dual View( Full body + Selected Area)
Certification : CE, ANSI/HPS N43.17-2019, GB 15208.1/4-2018
Place of Origin : China
MOQ : 1
Price : USD 60000~80000/SET
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 5-12 UNITS/MONTH
Delivery Time : 35-65DAYS
Packaging Details : Ocean Shipping Packing
Model : JWS-X10 Dual View Model
Scanning Area : Full body (Head to Toe)/Selected Area(UPPER, MIDDLE, LOW)
No of Display : 24'' LCD Display x 2
Training : Free at Factory
Warranty : One Year
Scanning Speed : ≥500 people/hr
Detection Method : Micro Dose X-ray Transmission Imaging Technlogy
Vertical Dual View Micro-dose X-ray Security Body Scanner
Overs:
The JWS Vertical X-ray Security Body Scanner provides thorough security scanning without intrusion. Its leading micro-dosage X-ray technology is able to scan concealed items both on and within inspected person's body, making manual searches unnecessary.
Scanning results against metal and non-metal like guns&ammunition, metal/porcelain knives, explosives, hazardous liquids, microelectronic devices, powdered pillsand etc are leading in worldwide.
Applications:
The JWS-X10 X-ray Body Scanner is for various high-security applications, from traditional law enforcement and correctional facilites like prisons, Security Department bureaus, and rehab centers, to critical infrastructure such as border crossings, customs, airports, and seaports. It is also an ideal solution for securing government buildings, corporate warehouses, mining facilities, and major public venues like conference centers.
JWS-X10 Dual View X-ray Security Body Scanner Specifications:
| Product | Micro- Dose X-ray Security Body Scanner |
|---|---|
| Model: | JWS-X10 C-DV |
| Working Mode: | Vertical Scanning of Full and Selected Part of the Body of Inspected Person |
| Time/Scan: | 7-10 Seconds (Full Body Scanning) |
| Scanning Dosage/ Scan: | 0.2-4 μSv (Adjustable) |
| Liner Resolution: | 38 AWG (0.101mm metal Wire) for Full Body/Selected Area |
| Scanning Height: | ≥1.9m |
| Scanning Width: | 1.0m |
| Spatial Resolution: | 1.0mm |
| Image Resolution: | ≥ 2048 x 1024 PPI |
| Contrast Sensitivity: | 0.5% |
| Sizes: | ≤L 1.94m x W 1.4m x H2.5 m |
| Weight: | 710Kg (Excluding Console) |
| Rated Power: | 850W, Peak 4kw |
| Working Environment: | Tmp:0-+40℃; Humidity:5-95% |
| Voltage/Frequency | 127/220Vac, 50/60hz, or against client’s demand |
| Installation Mode: | Integral Fast Installation, Quick in Deployment, Easy in Displacement |
Advantages - JWS-X10 X-ray Security Body Scanner

|
|
850W-4KW X Ray Body Scanner Smaller Footprint With 24'' LCD Display Images |