| Sign In | Join Free | My uabig.com |
|
Brand Name : JWS
Model Number : JWS-X10-Dual View
Certification : CE, ANSI/HPS N43.17-2019, GB 15208.1/4-2018
Place of Origin : China
MOQ : 1
Price : USD 60000~80000/SET
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 5-11 UNITS/MONTH
Delivery Time : 30-62DAYS
Packaging Details : Complete Unit Packing
Model : JWS-X10 (Dual View)
Single/Dual View : Dual View
Linear Resolution : 38 AWG
Power Supply : 127/220Vac, 50/60hz, or against client’s demand
Warranty : One Year
Scanning Speed : ≥500 people/hr
Detection Method : Micro Dose X-ray Transmission Imaging Technlogy
Developed with the world's leading ultra low dossage X-ray scanning imaging technology, JWS X-ray Dual View Security Body Scanner is able to scan both inside and body surface of the inspected person, without need for manual search.
The Scanning images and performance of JWS Dual View JWS-10 X-ray Security Body Scanner against metal/non-metal like guns&ammunition, metal/porcelain knives, explosives, hazardous liquids, microelectronic devices, powdered pillsand etc are leading in worldwide.
Prison, Rehabilitation Center, Detection Facility, Security Department Anti- Bureau, Border Patrol, Customs, Airport, Railway Stations, Ports, Mine Companies, Warehouse, Government Buildings, Institutes, Meeting Centers
| Product | Micro- Dose X-ray Security Body Scanner Dual View |
| Model: | JWS-X10C DV |
| Working Mode: | Vertical Scanning of Full and Selected Part of the Body of Inspected Person |
| Time per Scan: | 7-10 Sec |
| Scanning Dosage per Scan: | 0.2-4 μSv/scan (Adjustable) |
| Liner Resolution: | 38 AWG(Able to identify 0.101mm metal Wire) for Full Body and Selected Area |
| Scanning Height: | ≥1.9m |
| Scanning Width: | 1.1m |
| Spatial Resolution: | 1.0mm |
| Image Resolution: | ≥ 2048 x 1024 PPI |
| Contrast Sensitivity: | 0.5% |
| Sizes: | ≤L 1.94m x W 1.4m x H2.5 m |
| Weight: | About 710Kg |
| Power: | ≤4KW |
| Working Environment: | Tmp:0-+40℃; Humidity:5-95% |
| Voltage/Frequency | 127/220Vac, 50/60hz, or against client’s demand |
| Installation Mode: | Integral Fast Installation, Quick in Deployment, Easy in Displacement |
Because the generator and detector of JWS-X10 X-ray Security Body Scanner are fixed in same position, the beam path is always on the shortest, optimal path. Compared to horizontal scanner, the penetration distance is significantly shortened. Under equivalent dose conditions, the detector of JWS-X10 X-ray Security Body Scanner receives a stronger signal, resulting in superior imaging quality.|
|
Non Intrusive Prison Body Scanner Long Term Advanced With Easy Installation Images |