| Sign In | Join Free | My uabig.com |
|
Brand Name : JIWEISHI or OEM
Model Number : JWS-X10C SV
Certification : China GB 15208.1/4-2018; USA ANSI/HPS N43.17-2019; CE,
Place of Origin : China
MOQ : 1
Price : USD 60000~80000/SET
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 4-12 UNITS/MONTH
Delivery Time : 33-65DAYS
Packaging Details : Wooden Cases x 2
Model : JWS-X10C SV
Working Hour : 24 hours continuous working
OEM : Yes for client's own brand
AI : Yes, Free Upgrade
Warranty : One Year
Scanning Speed : ≥500 people/hr
Detection Method : Micro Dose X-ray Transmission Imaging Technlogy
JWS-X10C-DV, Single View, Vertical X-ray Security Body Scanner
Overview:
Our JWS X-ray Security Body Scanner utilizes advanced micro-dose X-ray technology to perform non-intrusive security screenings. This system is engineered and built to identify items hidden on an individual's person or within body cavities, thereby providing a high level of security while requiring no manual search.
Scanning images against metal and non-metal like guns&ammunition, metal/porcelain knives, explosives, hazardous liquids, microelectronic devices, powdered pillsand etc are leading in worldwide.
Applications:
Prison, Detection Facility, Rehabilitation Center, Mine Companies, Security Department Anti- Bureau, Border Patrol, Customs, Airport, Railway Stations, Ports, Warehouse, Government Buildings, Institutes, Meeting Centers
JWS-X10 Series Single View X-ray Security Body Scanner Specifications:
| Product | Micro- Dose X-ray Security Body Scanner |
|---|---|
| Model: | JWS-X10C-SV, Single View |
| Working Mode: | Vertical Scanning Full Body or Selected Area |
| Time per Scan: | 7-10 Seconds (Full Body Scanning)/ 3-5 Seconds(Partial Area Scanning) |
| Scanning Dosage per Scan: | 0.2-4 μSv/scan (Adjustable) |
| Liner Resolution: | 38 AWG (0.101mm metal Wire) for Full Body/Selected Area |
| Scanning Height: | 2.0 meters |
| Scanning Width: | 1.1m |
| Spatial Resolution: | 1.0mm |
| Image Resolution: | ≥ 2048 x 1024 PPI |
| Contrast Sensitivity: | 0.5% |
| Sizes: | L 1.94m x W 1.4m x H2.5 m |
| Weight: | 710Kg (Excluding Console) |
| Rated Power: | 850W, Peak 4kw |
| Working Environment: | Tmp:0-+40℃; Humidity:5-95% |
| Voltage/Frequency | 127/220Vac, 50/60hz, or against client’s demand |
| Installation Mode: | Integral Fast Installation, Quick in Deployment, Easy in Displacement |
Advantages - JWS-X10 X-ray Security Body Scanner

|
|
High Efficiency Millimeter Wave Airport Scanners OEM Smart Contact Free Images |