| Sign In | Join Free | My uabig.com |
|
Brand Name : JIWEISHI
Model Number : JWS-H
Certification : CE
Place of Origin : CHINA
MOQ : 1
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 5-10 UNITS/MONTHS
Delivery Time : 30-40DAYS
Packaging Details : WOODEN
Equipped with the latest active scanning, AI smart recognition and 3D holographic visualization, our body scanner can quickly locate hidden threats in a totally touch-free way. Live images of concealed objects are shown on the operator screen, making security checks more efficient, labor-saving and safer overall.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Work Mode | Vertical Scanning Mode |
| Inspection Mode | Non-Contact Throughout Entire Scanning |
| Single Inspection Time | 5 -10 seconds |
| Detection Range | Firearms, explosives, controlled knives (metals/ceramics), electronic equipment, liquids, cigarettes, lighters |
| AI Functions | Auto recognition, alarm, facial recognition |
| Additional Features | Body temperature measurement, video recording, remote control, image processing |
| Dimensions | 1.3m (L) × 1.3m (W) × 2.4m (H) |
| Weight | Approximately 500kg |
| Power Consumption | Approximately 1kW |
| Operating Temperature | 0-70℃ |
|
|
Intelligent X-ray Security Body Scanner with Auto Recognition Images |