| Sign In | Join Free | My uabig.com |
|
Brand Name : JWS
Model Number : JWS-X10 Series Single View;
Certification : China GB 15208.1/4-2018; US ANSI/HPS N43.17-2019; CE;
Place of Origin : China
MOQ : 1
Price : USD 60000~80000/SET
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 9-18 UNITS/MONTH
Delivery Time : 33-65DAYS
Packaging Details : Wooden Cases
Model : JWS-X10C-SV
Image Contrast : Yes
Pseudo Color : Yes
Packing : Two Wooden Cases
Warranty : 12months
Scanning Speed : ≥900 people/hr
Detection Method : Micro Dose X-ray Transmission Imaging Technlogy
| Product | Micro-Dose X-ray Security Body Scanner |
| Model | JWS-X10C-SV, Single View |
| Working Mode | Vertical Scanning of Full or Selected Part of the Body |
| Time per Scan | 4-10 Seconds (Full Body); 3-5 Seconds (Partial Area) |
| Scanning Dosage per Scan | 0.25-4 μSv/scan (Adjustable) Full Body Scanning Mode |
| Liner Resolution | 40 AWG (0.0787mm metal Wire) for Full Body/Selected Area |
| Scanning Height | 2.0m |
| Scanning Width | 1.0m |
| Spatial Resolution | 1.0mm |
| Image Resolution | ≥ 2048 x 1024 PPI |
| Contrast Sensitivity | 0.5% |
| Sizes | ≤L 1.6m x W 1.4m x H2.5m |
| Weight | 710Kg (Excluding Console) |
| Rated Power | 850W, Peak 4kw |
| Working Environment | Temp: 0-+40℃; Humidity: 5-95% |
| Voltage/Frequency | 127/220Vac, 50/60hz, or against client's demand |
| Installation Mode | Integral Fast Installation, Quick Deployment, Easy Displacement |
Fixed generator and detector positioning ensures the beam path remains on the shortest, optimal path. Compared to horizontal scanners, the penetration distance is significantly shorter, resulting in stronger detector signals and superior imaging quality under equivalent dose conditions.|
|
Micro Dose X-ray Security Body Scanner with Vertical Scanning for 900 people/hr Screening Images |