| Sign In | Join Free | My uabig.com |
|
Brand Name : JWS
Model Number : JWS-X10, Sinlge View
Certification : CE, ANSI/HPS N43.17-2019, GB 15208.1/4-2018
Place of Origin : CHINA
MOQ : 1
Price : USD 60000~80000/SET
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 5-10 UNITS/MONTH
Delivery Time : 30-60DAYS
Packaging Details : Complete Unit Packing
Model : JWS-X10, Single View Model
Product : X-ray Security Full Body Screening System
Single/Dual View : Single View
Scanning Mode : Vertical Scanning
Re-deployment Ability : Yes
Warranty : One Year
Scanning Speed : ≥500 people/hr
Detection Method : Micro Dose X-ray Transmission Imaging Technlogy
Adopted with the world's leading micro-dosage X-ray scanning imaging technology, JIWEISHI X-ray Single View Security Body Scanner is able to scan both inside and body surface of the inspected person, without the need for manual search.
Scanning results and performance of Single View JWS-10 X-ray Security Body Scanner against metal non-metal like guns&ammunition, hazardous liquids, metal/porcelain knives, explosives, microelectronic devices, powdered pills and etc are leading in worldwide.
Prison, Detection Facility, Rehabilitation Center, Airport, Security Department Anti- Bureau, Border Patrol, Customs, Railway Stations, Ports, Mine Companies, Warehouse, Government Buildings, Institutes, Meeting Centers
| Product | Micro- Dose X-ray Security Body Scanner Single View |
| Model: | JWS-X10 |
| Working Mode: | Vertical Scanning of Full and Selected Part of the Body of Inspected Person |
| Time per Scan: | 7-10s |
| Scanning Dosage per Scan: | 0.2-4 μSv/scan (Adjustable) |
| Liner Resolution: | 38 AWG(Able to identify 0.101mm metal Wire) |
| Scanning Height: | ≥1.9m |
| Scanning Width: | 1.0m |
| Spatial Resolution: | 1.0mm |
| Image Resolution: | ≥ 2048 x 1024 PPI |
| Contrast Sensitivity: | 0.5% |
| Sizes: | ≤L 1.94m x W 1.4m x H2.5 m |
| Weight: | About 710Kg |
| Power: | Rated 0.85KW |
| Working Environment: | Tmp:0-+40℃; Humidity:5-95% |
| Voltage/Frequency | 127/220Vac, 50/60hz, or against client’s demand |
| Installation Mode: | Integral Fast Installation, Quick in Deployment, Easy in Displacement |
Because the generator and detector of JWS-X10 X-ray Security Body Scanner are fixed in position, the beam path is always on the shortest, optimal path (as shown in the right figure). Compared to horizontal scanner, the penetration distance is significantly shortened. Under equivalent dose conditions, the detector of JWS-X10 X-ray Security Body Scanner receives a stronger signal, resulting in superior imaging quality.|
|
High Security Airport Scanning Machine 0.85KW Airport Human X Ray Machine Images |