| Sign In | Join Free | My uabig.com |
|
Brand Name : JWS
Model Number : JWS-X10, Dual View
Certification : CE, GB 15208.1/4-2018; ANSI/HPS N43.17-2019,
Place of Origin : Hangzhou, CHINA
MOQ : 1
Price : USD 60000~80000/SET
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 5-10 UNITS/MONTH
Delivery Time : 30-62DAYS
Packaging Details : Integral Unit in Wooden Case
Model : JWS-X10C-DV Dual View
Height : 2.5 meters
3D Facial Recoginition : Included
Noise : 65DB
Warranty : One Year
Scanning Speed : ≥500 people/hr
Detection Method : Micro Dose X-ray Transmission Imaging Technlogy
Adopted with the world's leading micro-dosage X-ray scanning imaging technology, JWS X-ray Vertical Dual View Security Body Scanner is able to scan both inside and body surface of the inspected person, without the need for manual search.
Scanning results and performance of our JWS-10 X-ray Security Body Scanner against metal non-metal like guns&ammunition, metal/porcelain knives, explosives, hazardous liquids, microelectronic devices, powdered pillsand etc are leading in worldwide.
Prison, Detection Facility, Rehabilitation Center, Security Department Anti- Bureau, Border Patrol, Customs, Airport, Railway Stations, Ports, Mine Companies, Warehouse, Government Buildings, Institutes, Meeting Centers
| Product | Micro- Dose X-ray Security Body Scanner, Dual View |
| Model: | JWS-X10 |
| Working Mode: | Vertical Scanning of Full and Selected Part of the Body of Inspected Person |
| Time per Scan: | 7-10 Seconds |
| Scanning Dosage per Scan: | 0.2-4 μSv/scan (Adjustable) |
| Liner Resolution: | 38 AWG(Able to identify 0.101mm metal Wire) for Full Body and Selected Area |
| Scanning Height: | 2.0 meters |
| Scanning Width: | 1.1 meters |
| Spatial Resolution: | 1.0mm |
| Image Resolution: | ≥ 2048 x 1024 PPI |
| Contrast Sensitivity: | 0.5% |
| Sizes: | ≤L 1.94m x W 1.4m x H2.5 m |
| Weight: | About 710Kg |
| Power: | ≤4KW |
| Working Environment: | Tmp:0-+40℃; Humidity:5-95% |
| Voltage/Frequency | 127/220Vac, 50/60hz, or against client’s demand |
| Installation Mode: | Integral Fast Installation, Quick in Deployment, Easy in Displacement |
Because the generator and detector of JWS-X10 X-ray Security Body Scanner are fixed in position, the beam path is always on the shortest, optimal path. Under equivalent dose, the detector of JWS-X10 X-ray Security Body Scanner receives a stronger signal, resulting in superior imaging quality.|
|
Quick Deployment Airport Body Scanner 2.5m Height With 3D Facial Recoginition Images |