| Sign In | Join Free | My uabig.com |
|
Brand Name : JWS
Model Number : JWS-X10C, Single View
Certification : CE, ANSI/HPS N43.17-2019, GB 15208.1/4-2018
Place of Origin : People's Republic of China
MOQ : 1
Price : USD 60000~80000/SET
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 5-16 UNITS/MONTH
Delivery Time : 2 Months
Packaging Details : Fumigation Free Wooden Cases
Model : JWS-X10C (Single View)
Item Description : X-ray Security Full Body Scanner
AI : Free Upgrade
Dual Energy : Yes
Warranty : One Year
Scanning Speed : ≥500 people/hr
Detection Method : Micro Dose X-ray Transmission Imaging Technlogy
Adopted with the world's leading micro-dosage X-ray scanning imaging technology, our JWS X-ray Security Body Scanner is able to scan both inside and body surface of the inspected person, without any need for manual search.
The JWS-10 X-ray Security Body Scanner sets the global standard for threat detection. It is able to effectively identify both metal and non-metal threats—from guns and knives to liquid explosives, microdevices, and powdered pills—delivering unparalleled security performance.
Prison, Detection Facility, Rehabilitation Center, Security Department Anti- Bureau, Border Patrol, Customs, Airport, Railway Stations, Ports, Mine Companies, Warehouse, Government Buildings, Institutes, Meeting Centers
| Product | Micro- Dose X-ray Security Body Scanner-Single View |
| Model: | JWS-X10c sv |
| Working Mode: | Vertical Scanning of Full and Selected Part of the Body of Inspected Person |
| Time per Scan: | 7-10 s |
| Scanning Dosage per Scan: | 0.2-4 μSv/scan (Adjustable) |
| Liner Resolution: | 38 AWG(Able to identify 0.101mm metal Wire) |
| Scanning Height: | 2.0m |
| Scanning Width: | 1.1m |
| Spatial Resolution: | 1.0mm |
| Image Resolution: | ≥ 2048 x 1024 PPI |
| Contrast Sensitivity: | 0.5% |
| Sizes: | ≤L 1.94m x W 1.4m x H2.5 m |
| Weight: | About 710Kg |
| Rated Power: | 850w |
| Working Environment: | Tmp:0-+40℃; Humidity:5-95% |
| Voltage/Frequency | 127/220Vac, 50/60hz, or against client’s demand |
| Installation Mode: | Integral Fast Installation, Quick in Deployment, Easy in Displacement |
Because the generator and detector of JWS-X10 X-ray Security Body Scanner are fixed in position, the beam path is always on the shortest, optimal path (as shown in the right figure). Compared to horizontal scanner, the penetration distance is significantly shortened. Under equivalent dose conditions, the detector of JWS-X10 X-ray Security Body Scanner receives a stronger signal, resulting in higher imaging quality.|
|
850 Watt Airport Body Scanner Intelligent Easy Operation With Single View Images |